SISTEM CENTRALNOGA GRIJANJA

Najčešći tip sustava grijanja, i kod obiteljskih i kod javnih objekata, je centralno grijanje. Toplinsku energiju u centralnom sustavu možemo osigurati različitim gorivima – lož-uljem, zemnim plinom, strujom itd.


Dijelovi sustava centralnoga grijanja




Sustav centralnoga grijanja sastoji se od različitih dijelova koji imaju različite funkcije. Sve počinje kod kotla za centralno zagrijavanje, gdje se stvara energija. Potom toplina putem razvodnog sustava putuje do grijaćih tijela kroz koja se toplina širi u prostor. Dio sustava je i ekspanzijska posuda. 

Djelovanje sustava

Sustav centralnoga grijanja djeluje tako da se medij, obično voda, prvo zagrije u kotlu. Potom se zagrijana voda, koja je lakša, počinje dizati i širiti u cijevi razvodnoga sustava. Zagrijana voda potom putuje cijevima do grijaćih tijela, npr. radijatora. Voda se potom počinje hladiti, pa se teža i hladna opet vrati na početnu poziciju – u kotao, gdje postupak počinje iznova. 

Kotao i ekspanzijska posuda

Kotao, kao dio centralnoga grijanja, brine se za zagrijavanje medija sustava. Stvara toplinsku energiju za grijanje, koja je pogon centralnoga sustava. Vodu u kotlu zagrijavamo upotrebom prikladnog ogrjeva – možemo upotrijebiti lož-ulje, zemni plin, biomasu, struju itd. Kao medij može nam poslužiti i zrak kada je u pitanju toplozračno centralno grijanje. Toplozračno grijanje obično se koristi kod većih zgrada, a rjeđe kod obiteljskih objekata.
Ekspanzijska posuda je dodatak u kotlu koji sprečava prekomjerno povećanje tlaka vode u kotlu, odnosno njezino pretvaranje u paru. Kada se temperatura vode povisi, naraste i njezin volumen, a ekspanzijska posuda brine se za ujednačavanje volumena vode.
Grijaća tijela

Grijaća tijela centralnoga sustava su obično radijatori, a kao dio centralnoga sustava koristi se i podno grijanje. S gledišta zdravlja i raspoređenosti topline, podno je grijanje primjerenije nego grijanje radijatorima. Kod podnoga grijanja toplina prolazi kroz tlo, jednakomjerno po cijelom prostoru. Tako se toplina primjerenije raspoređuje nego kod grijanja radijatorima gdje topao zrak kruži po prostoru. I temperatura je kod podnoga grijanja za koji stupanj niža jer omogućuje pohranu energije.
Cijena podnoga grijanja, zajedno s polaganjem sistemskih ploča s razdjelnim ormarićima i priključkom te ispitivanjem tlaka, stoji oko 30 EUR/m2. Cijena montaže radijatora i razvođenja AL-sloja cijevi je 80 EUR/kpl. 

Informacije o cijenama dobijte u kalkulatoru cijena.

Za pomoć pri gradnji obratite se sustavu eMajstor, pošaljite nam upit ili nam postavite pitanje.
Izvor:emajstor.hr

Primjedbe

REF

Next refresh in seconds